BİTKOM İzleme Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Anasayfa / BİTKOM İzleme Toplantısı Sonuç Bildirgesi
Bizden Haberler

BİTKOM / Bilim ve Teknoloji Politikaları Koordinasyon Mrkz. toplantısı 10 Ağustos Cuma akşamı gerçekleştirildi. Toplantıya TÜGEM Başkanı Raşit Yemişen, MÜSİAD Bilgi Tekn. SK. Başk. Fahrettin Oylum, Düzce Üniv. Öğrt. Üyesi-Yazevi Yazılım Mustafa Yanartas, Haber7 Şef Editör İbrahim Günay, Teknolojik Grup Koord. Aykut Seyrek, Lider İK Derneğin Başk. – Rona Yönetim Danışmanlık Ali Bektaş, Kaynak Holding Denetim Müdürü Serkan Demirok ve Türk Telekom Tekn. Eğitmeni – BİTKOM Koord. Ali Halit Demirtaş katılım gösterdi.

Sonuç Bildirgesi:

  1. Teknoloji üreten yerli firmaların Ar-Ge konusunda belli bir birikimi oluşmuştur. Bu birikimi ticarileştirebilmesi için devlet desteği şarttır.
  2. Ticarileştirilebilen ürünlerin ivedi bir şekilde yurt dışına açılması gerekmektedir.
  3. Türkiye, dışarıdan ithal edilen “Endüstri 4.0” gibi kavramlar yerine literatüre kendi kavramlarını kabul ettirmelidir.
  4. Devlet, teknoloji firmalarına vermiş olduğu destekleri olabildiğince kolaylaştırmalıdır.
  5. Devlet, teknoloji üreten firmaları kendine rakip görmesi yerine, özel sektörü desteklemesi gerekmektedir.
  6. Farklı ülkelerde, teknoloji alanında yeni başlamış projelere, Türkiye de teknoloji üreten firmaların zamanında adapte olabilmesi için, firmalarımızın yurt dışına çıkışı konusundaki mevzuatlar daha da kolaylaştırılmalıdır.
  7. Devletimizin, Türkiye’de teknoloji üreten firmalara güveninin tesisi için sektör temsilcileri ile görüşmeler sıklaştırılmalıdır.
  8. Bilişim sektörünün tüm sektörler için ne kadar önemli olduğunun iyi anlatılması gerekmektedir.
  9. Türkiye, Çin’de olduğu gibi, marka olmuş, Whatsapp, Facebook gibi uygulamaların yerli versiyonlarını mutlaka geliştirmeli ve bu geliştirilen ürünler mutlaka devlet tarafından desteklenmelidir.
  10. Yerli teknolojinin üretilmesi ve desteklenmesi konusunda hem kamu, hem de özel sektör için Türkiye çapında algı oluşturulması gerekmektedir.

 


IMG-20180811-WA0005 IMG-20180811-WA0007 IMG-20180811-WA0006 IMG-20180811-WA0009

Hızlı İletişim

En kısa sürede cevap verilecektir.