Türkiye bu kuşatmayı bertaraf edebilir! Nasıl mı?

Anasayfa / Türkiye bu kuşatmayı bertaraf edebilir! Nasıl mı?
Bizden Haberler

Türkiye bu kuşatmayı bertaraf edebilir! Nasıl mı?

Türkiye, savunma stratejisini sınırlarının dışında kurgulayabildiği ölçüde başarılı olabilecektir ki Cerablus’ta yaşananlar da bu savımızı desteklemektedir.

Irak, Kıbrıs, Ermeni Soykırımı meselesi, AB müzakereleri, Suriye meselesi, DAİŞ (Al Devlet-Al-Islamiya Fil Irak Vel Şam / Irak-Şam İslam Devleti), PKK (Partiya Karkerên Kurdistanê / Kürdistan İşçi Partisi), PYD (Partiya Yekîtiya Demokrat / Demokratik Birlik Partisi), YPG (Yekîneyên Parastina Gel / Halk Savunma Birlikleri ) ve DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi) gibi terör örgütleri ve FETÖ/PDY (Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması) ve omuz omuza verdiği diğer gündüz legal gece illegal olan yapılar, Avrupa’da Türkler üzerine oluşturulmak istenen baskı unsurları, ABD, İngiltere, İsrail, NATO ve hatta Rusya ve İran’ın PYD/YPG ve DAİŞ’i bir satranç tahtasında sonunda bizi mat edecek şekilde piyon olarak kullanmaları, Ilımlı İslam, Dinlerarası Diyalog ve Büyük Ortadoğu Projesi gibi üzerine ekleyebileceğiniz daha onlarca hadise ile Türkiye bilaistisna karşı karşıya bırakılmaktadır. Bu tablo aslında tüm zamanların en büyük, dehşetli ve acımasız stratejik saldırısıyla, insanlığın karşı karşıya kaldığının da resmidir.

Geçmişte gizlice işlenen insanlık suçları, zamanımızda alenen işlenmekte ve bu suçları işleyen ülkeler hiçbir şekilde suçlu muamelesi de görmemektedir. Tabi ki bu ülkelerin halklar üzerinde farklı argümanlarla egemen güç olmaları da bu konuda direkt olarak etkilidir. İstedikleri taktirde insanların dikkatlerini başka yönlere çekebilir veya aynı konu ile ilgili istedikleri şekilde düşünmeye de insanları yönlendirebilmektedirler.

Bakıldığı zaman tüm dünyada zulme uğrayanların tartışılamayacak derecede çoğunluğu Müslümanken, terörist olarak gösterilenlerin çoğunluğu da yine Müslümanlar olmaktadır. Nitekim oyunu kuranlar, kural koyucu oldukları için oyunu istedikleri gibi yönlendirebilme yetisine de sahip olmaktadır. İşte tam da bu nokta da içeriden ve dışarıdan kuşatma altında olan ülkemiz bu kuşatmayı bertaraf etmek için nasıl bir strateji izlemelidir?

Türkiye, savunma stratejisini sınırlarının dışında kurgulayabildiği ölçüde başarılı olabilecektir ki Cerablus’ta yaşananlar da bu savımızı desteklemektedir.

Türkiye, 15 Temmuz, 17-25 Aralık ve Taksim olayları gibi birbiri ardına gelen darbe girişimleri, patlamalar, zaman zaman hortlatılan Kıbrıs ve Ermeni meseleleri ve Rusya ile uçak krizi gibi olağan dışı gelişen olaylarla bir türlü istediği ve planladığı hamleleri zamanında yapamıyor, doğru hareket etme kabiliyeti bu açıdan olabildiğince zayıflatılıyordu. Nitekim 15 Temmuz darbe kalkışmasında normalleşme süreci biraz daha uzun zaman alsaydı bugün Cerablus temelinde PYD/YPG ve DAİŞ unsurlarının Fırat’ın doğusuna geçmelerine yönelik olarak yapılan bir Fırat Kalkanı Operasyonundan bahsedemeyecektik.

Bugün, strateji-taktik ve operasyon kurgusu yerini operasyon-taktik ve stratejiye bırakmıştır. ABD, Rusya, İngiltere, İsrail gibi egemen güçler emellerini gerçekleştirmek üzere ürettikleri projeleri, diğer ülkelerin sınırları içerisinde, dokunabildiğimiz ancak varlıklarının dahi sorgulanması gereken kurgu yapılarla uygulamaktadır. Bu stratejideki amaç; her zaman haklı çıkmak, kendi ülkelerine bir zarar gelmemesi, yardım eden, düzelten ve düzenleyen ülke olarak anılmak, dikkat dağıtmak ve en nihayetinde de bu ülkeleri planladıkları şekilde bir yapı ve sistem inşa ederek bırakmaktır. Bu çerçevede ülkemizin acilen atması gereken adımlar;

  1. Stratejik Düşünce Kuruluşları, STK’lar, Medya ve İş dünyamız;
  • Kendilerini geleceğe dönük olarak yeniden revize etmeli,
  • Koordinasyon ve operasyon yeteneklerini geliştirmeli,
  • Uluslar arası çevrelerde itibar gören ve insanlık davası güden her birey ve kurum ile temasa geçmeli ve bu birey ve kurumları stratejik planlar çerçevesinde harekete geçirmeli,
  • Koordineli olarak ülke geleceğini ilgilendiren her konuda Stratejik Planlar oluşturmalı ve bu planları uygulamalıdır.
  1. Devletimiz, uzun yıllara matuf oluşacak bu planları uygularken, hamlelerini hızlandırabilmek için; operasyon-taktik-strateji kurgusuyla hareket etmelidir.
  2. Devletimizin stratejilerini sınır ötesi için hazırlaması Çünkü ülke içerisinde meydana gelen olayların ve kurulmuş illegal yapıların tamamının kaynağı sınır ötesindedir. Yapılması gereken ise; kimsenin beklemediği bir anda, beklenmedik büyük projeleri hayata geçirmektir.
  3. İçerideki işleyişi bir şekilde bozan ve sıkıntıya sokan her bireyin tespit edilerek kamudan uzaklaştırılabilmesi için konularına göre bu güne kadar devletten hiçbir beklentisi olmamış bireylerden oluşacak bağımsız kurulların oluşturularak raporlarının esas alınması da verilebilecek yanlış ve haksız kararların önüne büyük ölçüde geçecektir.

Saygılarımızla,

Türkiye Gelişim Merkezi

TÜGEM Platformu

 

05.09.2016

Hızlı İletişim

En kısa sürede cevap verilecektir.