WB- World Bank İş Yapma Kolaylığı Endeksi Ekim/2017

Anasayfa / Makaleler / WB- World Bank İş Yapma Kolaylığı Endeksi Ekim/2017

İş Yapma Kolaylığı Endeksi

Yayımlayan kuruluş: WB- World Bank (Dünya Bankası)

Güncelleme tarihi: Ekim 2017

Tanım: İş Yapma Kolaylığı Endeksi ülke ekonomilerini iş yapmak için uygun ortama sahip olma ölçütlerine göre sıralamaktadır. İş yapma ortamı için belirleyici yasal düzenlemelerin, farklı iş adımları için şirketlerin algısına göre kolaylaştırıcı olup olmadığı ölçülmekte, elde edilen veriler sayısallaştırılarak tüm ülkeler için bir endeks haline getirilmektedir.

Yayımlama sıklığı: Yıllık olarak yayımlanmaktadır. 2013 yılından önceki veriler metodolojideki farklılık nedeniyle karşılaştırılabilir değildir.

Kapsam: İş Yapma Kolaylığı Endeksinde özellikle küçük ve orta büyüklükteki firmaları etkileyen işletmeler kapsanmaktadır. Çoğu ekonomilerde, küçük ve orta büyüklükteki firmalar özel sektörün büyük bir kısmını oluşturmakta olup gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde tahmini olarak mesleklerin % 90’ını içermektedir. Son çalışmada 190 ülke kapsanmıştır.

Hesaplama yöntemi: Ülkelerin sıralaması İş Yapma Kolaylığı Endeksinde kapsanan 10 konunun her birinin yüzdelik ortalamalarından hesaplanmaktadır. Endekste kapsanan bu konular işe başlama, inşaat izinleri ile uğraşma, elektrik alınması, mülk kaydı, kredi alınması, yatırımcıların korunması, vergilerin ödenmesi, sınır dışı ticaret, sözleşmelerin uygulanması, iflas durumunun çözülmesi konularıdır. Ülkeler 1 ile 190 arasında sıralanmakta ve endeks ilk sırada olanın en iyi olduğunu göstermektedir.

Veri kaynağı: Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksini oluşturmak için anket yoluyla, 190 ülkede 13.000’den fazla gönüllü avukat, muhasebeci, işadamı ve kamu yetkilisinden derlenen bilgiler kullanmıştır.

Veri kaynağı bağlantısı:

http://www.doingbusiness.org/rankings

Diğer Yazılar

Yorum Bırak

Hızlı İletişim

En kısa sürede cevap verilecektir.