Yurt Dışı Kira, Tanıtım ve Marka Tescil Desteği (HİBESİ)

Anasayfa / Makaleler / Yurt Dışı Kira, Tanıtım ve Marka Tescil Desteği (HİBESİ)

Firmalara Yurt Dışı Kira, Tanıtım ve Marka Tescil Desteği (HİBESİ)

Türkiye’de sınai ve ticari veya ticari faaliyet gösteren şirketler ile İşbirliği Kuruluşları üyelerinin yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım, marka tescil giderleri ve mal ticareti yapmak amacıyla yurt dışında açılan birimlere ilişkin kira giderleri ile Türkiye Ticaret Merkezlerine ilişkin giderlerin bir kısmı DFİ Fonu’ndan karşılanmaktadır.

Kira Desteği

Sınai ve ticari şirketler veya bu şirketlerle aralarında organik bağ bulunan ve yurt dışında faaliyet gösteren şirket veya şubeleri ile İşbirliği Kuruluşları tarafından yurt dışında açılan birimlerinin kira giderleri her bir birim başına;

Açılan birimin mağaza ise % 60 oranında ve yıllık en fazla 120.000 ABD Dolarına kadar,

Açılan birimin ofis, showroom, depo, ürün teşhir serası/tarlası veya reyon olması halinde % 60 oranında ve yıllık en fazla 100.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Ticari şirketler veya bu şirketlerle aralarında organik bağ bulunan ve yurt dışında faaliyet gösteren şirket veya şubeleri tarafından yurt dışında açılan birimlerinin kira giderleri her bir birim başına

Açılan birim mağaza ise % 50 oranında ve yıllık en fazla 100.000 ABD Dolarına kadar,

Açılan birimin ofis, showroom, depo veya reyon olması halinde % 50 oranında ve yıllık en fazla 75.000 ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.

Her bir birim kira giderleri desteğinden en fazla 4 yıl yararlandırılır.

Her bir şirket kira desteğinden  25 ayrı birim için yararlanılabilir.

Tanıtım Desteği

Şirketler ve İşbirliği Kuruluşlarınca yurt dışına yönelik olarak gerçekleştirilen görsel ve yazılı tanıtım, sponsorluk, yurt dışı birimlerinin internet sayfasına ilişkin tasarım, reklâm panoları, yabancı dilde hazırlanmış firma katalogları, broşürler, eşantiyon ve tanıtım malzemeleri, elektronik ortamda tanıtım sitelerine verilen reklâm, ürünlerin satışa sunulduğu ve üzerinde şirketin markasının yer aldığı stand/soğutucu, defile, tanıtım amaçlı görsel ürün sunumu, seminer/konferans düzenleme giderleri desteklenir.

Desteklenen yurt dışı birimi bulunan şirketler ve İşbirliği Kuruluşlarınca, Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen reklâm, tanıtım ve pazarlama giderleri; % 60 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar,

Yurt dışı birimi bulunmayan her bir ülke için yıllık 250.000 ABD Dolarına kadar  desteklenir.

Şirketler ve İşbirliği Kuruluşları tanıtım desteğinden  4 yıl yararlanır. 4 yıllık süre bu konudaki ilk destek ödemesine esas teşkil eden ödeme belgesinin tarihinden itibaren başlar.

Yurt Dışı Marka Tescil Desteği

Şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Dolar’ına kadar desteklenir.

Şirketler bu destekten  4 yıl yararlanabilir. 4 yıllık süre bu konudaki ilk destek ödemesine esas teşkil eden ödeme belgesinin tarihinden itibaren başlar.

Ahmet Karataş

Diğer Yazılar

Yorum Bırak

Hızlı İletişim

En kısa sürede cevap verilecektir.